środa, 27 marca 2013

Śledzie z suszonymi pomidorami i cytryną



Przepis na Święta - śledzie inaczej.

Składniki:

5 filetów śledzia
120 gr suszonych pomidorów (pokrojone w cienkie paski)
1/2 cytryny (dokładnie wyszorowanej i pokrojonej w cienkie półplasterki)
1/2 szklanki oliwy z oliwek
2/3 szklanki oleju słonecznikowego lub rzepakowego
2 łyżeczki suszonego tymianku
2 łyżeczki papryki słodkiej
4 ząbki czosnku (zmiażdżonego)

Śledzie moczymy w mleku 60 minut. Pokrojone suszone pomidory zalewamy 1/2 szklanki oliwy, dodajemy czosnek i wszystkie przyprawy, dokładnie mieszamy i odstawiamy na 20 minut. Osuszamy filety ręcznikiem papierowym, kroimy na 3-cm paski i zalewamy oliwą wymieszaną z przyprawami, delikatnie mieszamy. Wkładamy do słoika warstwami: śledzie-plasterki cytryny-suszone pomidory-śledzie ... Zalewamy olejem 
(w moim przypadku słonecznikowym). Odstawiamy do lodówki na min 24 godziny. Podajemy z chlebkiem posmarowanym masłem i jajkami na twardo.











wtorek, 19 marca 2013

Sos chrzanowy

Idealny do mięs gotowanych, do pieczonych ryb, ziemniaków, jajek.

Składniki:

90 gr chrzanu ostrego (ja użyłam taki najtańszy ze słoika, bez dodatków)
1-2 ząbki czosnku
100 ml śmietany 18%
50 ml gorącej wody gotowanej
70 ml śmietanki
100 ml wywaru (tylko nie kostkę rosołową, bo zepsuje smak)
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
szczypta pieprzu mielonego
2-3 łyżeczki cukru
1,5 łyżki mąki przennej + 50 ml zimnej gotowanej wody
sól


Wywar zagotowujemy, zmniejszamy ogień, śmietanę hartujemy gorącą wodą i wlewamy do wywaru ciągle mieszając, dodajemy śmietankę i przyprawy. 

Mąkę rozrabiamy z zimną wodą i powoli wlewamy do reszty. Dodajemy chrzan. Mieszamy aż zgęstnieje. 

Sos powinien być takiej konsystencji jak kefir, nie zbyt gęsty, nie zbyt ciekły. 

Podajemy lekko ciepły, wtedy smakuje najlepiej.

Smacznego!

Gotowana łopatka wieprzowa

Wieprzowinę uważa się za mięso mało zdrowe, ale i tak w większości domów pojawia się na stole prawie codziennie. Najczęściej w postaci schabowego lub mielonego. 

Każde mięso jest zdrowe, zależy jak go przyrządzimy. 

Proponuję dziś łopatkę wieprzową  gotowaną (jest tania i ma mało tłuszczu). Myślicie że to nuda? To spróbujcie :)



Składniki:

2 kg łopatki (ja rozdzieliłam na 2 mniej-więcej równe części)
6 listków laurowych
6 ziarenek ziela angielskiego
1 łyżeczka lubczyku
2 łyżeczki tymianku
sól
na marynatę:

pieprz czarny mielony
papryka słodka mielona
1 łyżeczka pieprzu cayenne
6 ząbków czosnku
sól


Łopatkę bardzo dokładnie myjemy, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na 15-20 minut (żeby podczas gotowania było mniej szumowin). 

Wyjmujemy z wody łopatkę osuszamy ręcznikiem papierowym i nacieramy najpierw zmiażdżonym czosnkiem, potem solą, pieprzem, papryką i posypujemy delikatnie pieprzem Cayenne. 

Odstawiamy do lodówki na 12 godzin (na noc na przykład). 

Następnego dnia wkładamy mięso do zimnej wody, wsypujemy ziele angielskie, listek laurowy, lubczyk i tymianek. Przykrywamy pokrywką, jak się zagotuje zmniejszamy ogień. Szumowiny lepiej NIE zdejmować, bo razem z nimi wyrzucicie połowę przypraw. A po za tym, to nie zupa.

Gotujemy na malutkim ogniu 2 godziny. Odstawiamy garnek z mięsem do ostygnięcia. Mięso można wyjmować kiedy trochę przestygnie, wtedy nie rozpadnie się.

Wyśmienicie smakuje z gotowanymi warzywami, sosem chrzanowym i surówką z białej rzodkwi s solą, słonecznikiem i olejem słonecznikowym.



Zdjęcia Bartosz Kubisz.

poniedziałek, 18 marca 2013

Zupa pieczarkowa wyborna

  Gwarantem udanej zupy jest dobry prawdziwy wywar (mięsny, warzywny, rybny - zależy jaki lubicie i co zamierzacie przygotować). Moje zupy gotowane najczęściej na wywarze mięsnym (ze względu na męża który bez mięsa życia sobie nie wyobraża :)), są treściwe, choć nietłuste.

   Druga rzecz to przyprawy. Najbezpieczniejsze to czarny pieprz, majeranek, czasem kminek. W sumie też mogą być, ale są strasznie nudne, przynajmniej solo. No to spróbuję zrobić coś inaczej. 

  Składniki na 3-4 litrowy garnek:

10 dużych pieczarek
2 średnie ziemniaki
2 małe marchewki
1 cebula
mały kawałek selera
1 mała pietruszka
1/2 łyżeczki suszonego estragonu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej (można ciut więcej, jak kto lubi)
100 ml śmietanki
2 łyżki masła
2 ząbki czosnku

na wywar:
4 udka z kurczaka
1 marchewka
1 mała cebula
1 mała pietruszka
kawałek selera
4 ziarenka ziela angielskiego
3-4 listków laurowych
1 łyżeczka lubczyku
2 ząbki czosnku w łupinach
sól

Gotujemy wywar. Udka dokładnie myjemy, wkładamy do garnka z zimną wodą, wstawiamy na duży ogień. Kiedy zacznie wrzeć ważne jest dokładnie usuwać szumowiny (to wpływa na smak zupy).

Wrzucamy wszystkie wymienione warzywa i przyprawy do wywaru, dodajemy sól,  zmniejszamy ogień i pod przykrywką gotujemy z 1,5 godziny. 

Z wywaru wyjmujemy udka, warzywa i przyprawy, zbieramy łyżką tłuszcz. Wywar można przecedzić, ale na zupę pieczarkową nie musi być przezroczysty.

Póki nasz cudny wywar się gotuję zajmiemy się pieczarkami. 
5 sztuk kroimy na małe kawałki i wrzucamy na patelnie z roztopionym masłem 1/2 łyżki), solimy, dodajemy odrobinę estragonu i dusimy pod pokrywką aż będą gotowe. Pieczarki puszczą sok, a tego właśnie nam trzeba. Jak będą gotowe miksujemy je blenderem i odstawiamy na razie.

Pozostałe 5 pieczarek kroimy w plasterki i wrzucamy na mocno rozgrzaną patelnie z roztopionym masłem (1 łyżka). NIE solimy, żeby nie wyciekły z nich soki, ale dodajemy troszkę estragonu. Smażymy często mieszając aż zbrązowieją, czyli około 5 minut, zdejmujemy z patelni i odkładamy. 

Cebulę kroimy w drobną kostkę, wrzucamy na rozgrzaną patelnię z 1/2 łyżki masła, zmniejszamy ogień i pod przykrywką podsmażamy, na koniec dodajemy wyciśnięty przez praskę czosnek. Uwaga! Czosnek smażyć nie dłużej niż 1 minutę cały czas mieszając, bo będzie gorzki i zepsuje zupę.

Marchewkę, pietruszkę, seler ścieramy na tarce o grubych oczkach i wrzucamy do wywaru, po 5 minutach wrzucamy pokrojone w słupki ziemniaki, gotujemy około 15-20 minut. 

Jak warzywa zrobią się miękkie wrzucamy pokrojone mięso z udek, zmiksowane i podsmażone pieczarki oraz podsmażoną cebulę, dodajemy resztę estragonu i gałkę muszkatołową, gotujemy 2-3 minuty, wlewamy śmietankę dokładnie mieszamy i gotujemy jeszcze ok. 5 minut.

Gotowe!



P.S. No i strasznie dobra ta zupa wyszła, a wystarczyło trochę estragonu żeby podkreślić smak i odrobinę gałki muszkatołowej. Zamiast tradycyjnego pieprzu mielonego...



Zdjęcia - Bartosz Kubisz.

Ciasto orzechowe bez mąki




Składniki:

200 gr orzechów zmielonych (migdałów, laskowych lub włoskich)

1,5 szklanki mleka w proszku

4 jajka

0,5-0,7 szklanki cukru (można zamienić 4 łyżkami miodu)

125 gr masła

mała szczypta soli

Przyprawy - cynamon, imbir, gałka muszkatołowa wg uznania

Piekarnik rozgrzać do 180 st. (góra-dół).  Wszystkie suche składniki połączyć, dodać roztopione masło i dokładnie wymieszać. Jajka ubić do podwojenia objętości, dodać do reszty składników, wsypać przyprawy i ostrożnie lecz dokładnie wymieszać. Tortownice o średnicy ok. 24 cm posmarować masłem, wylać ciasto i wstawić do piekarnika na ok. 20 minut.

Smacznego!